Informujemy, że wykorzystujemy dane zapisane za pomocą plików cookies. Służą one lepszemu dostosowaniu naszej oferty do Państwa potrzeb. Można je wyłączyć, modyfikując ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności.
Ukryj komunikat

treść allerta


DlaDucha.pl >> pomoc >> E-booki, przewodnik

PomocE-booki, przewodnik

Co to jest e-book?

E-book (książka elektroniczna, e-książka) to publikacja elektroniczna, którą można czytać, korzystając z urządzeń takich jak czytnik e-książek, tablet, komputer czy telefon komórkowy. E-książka od papierowego odpowiednika różni się tylko formą, treść pozostaje zawsze ta sama. W DlaDucha.pl spotkasz się z publikacjami w trzech najbardziej popularnych rozszerzeniach ePUB, MOBI oraz PDF. Obok każdego produktu umieszczona została informacja o tym, w jakich formatach publikacja jest dostępna.

Książka elektroniczna to:

  • Wygoda – wszystkie Twoje zbiory mogą znajdować się w jednym miejscu i masz do nich dostęp, kiedy tylko zechcesz,
  • Nowoczesność – książkę możesz odczytać na wielu urządzeniach: na czytniku e-książek, smartfonie, tablecie,
  • Oszczędność – zwykle publikacje elektroniczne są tańsze od swoich papierowych odpowiedników o 10-30%,
  • Szybkość zakupu – wybraną publikację możesz mieć natychmiast na swoim urządzeniu, bez konieczności fatygowania się do księgarni. 

E-czytnik (e-reader). Urządzenie elektroniczne, pozwalające odtwarzać i czytać książki oraz czasopisma zapisane w formie plików. Ogromną zaletą e-czytnika jest to, że w swojej pamięci może zmieścić kilka tysięcy książek. Do bardziej znanych e-czytników należy Kindle (obsługujący format MOBI).

Jak czytać, informacje o formatach

Książki elektroniczne sprzedawane są w formatach, ePUB, MOBI oraz PDF. Obecnie istnieje wiele urządzeń stworzonych do czytania publikacji elektronicznych, dlatego przed zakupami warto sprawdzić, jakie rozszerzenie obsługuje czytnik, który posiadasz (lub inne urządzenie, na którym zamierzasz odczytywać zakupione tytuły).

Formaty EPUB oraz MOBI. Są to standardowe formaty dla publikacji elektronicznych, przystosowane do odtwarzania na e-czytnikach. Nie ma tam ustalonego podziału na strony, tekst sam dopasowuje się do ekranu, dlatego można odczytywać je nawet na urządzeniach z małymi wyświetlaczami. W celu otworzenia publikacji o takich rozszerzeniach na komputerze czy tablecie, należy pobrać odpowiednie oprogramowanie: Adobe Digital Editions dla formatu ePUB oraz Mobipocket Reader dla formatu MOBI.

Format PDF. Cechą charakterystyczną tego rozszerzenia jest sztywny podział na strony, dlatego najwygodniej odczytywać go na większych ekranach – komputerach stacjonarnych czy laptopach. Do odtworzenia książki w tym formacie wystarczy zainstalowany program Adobe Reader.

Na jakich urządzeniach mogę odczytać e-booki?

Publikacje możesz odczytywać na wielu urządzeniach takich jak: e-czytniki (format MOBI można odczytać na Kindle firmy Amazon, ePUB jest obsługiwany przez czytniki pozostałych producentów), tablety, smartfony, komputery (laptopy, PC), netbooki.

Przed zakupem publikacji warto sprawdzić, czy posiadane urządzenie odtwarza format, w którym e-książka jest udostępniana.

Zabezpieczenia plików, znak wodny

Jak zabezpieczone są pliki w DlaDucha.pl?

Wszystkie pliki zabezpieczone są tzw. znakiem wodnym (watermarkiem). Informacje o nabywcy zamieszczone są w treści książki, umożliwiając jego identyfikację w przypadku nieuprawnionego rozpowszechniania. Jest to zabezpieczenie bardzo wygodne dla użytkownika, ponieważ umożliwia odczytywanie pliku na dowolnej liczbie urządzeń. 

Publikacja chroniona w ten sposób jest do Twojej dyspozycji – pamiętaj jednak, aby korzystać z niej zgodnie z obowiązującym prawem.

Pobieranie publikacji

W jaki sposób mogę pobrać zakupioną e-publikację?

Na wskazany podczas zakupów adres e-mail, zostanie przesłany link, który przeniesie Cię do centrum pobierania. W tym miejscu będziesz mógł zapisać zakupione produkty.

Jeżeli masz już u nas konto to pamiętaj, że możesz korzystać z Biblioteki. Oznacza to, że w zakładce o tej właśnie nazwie, będą się znajdowały wszystkie zakupione przez Ciebie publikacje (w formie e-booków i audiobooków) we wszystkich dostępnych formatach. Możesz z nich korzystać z dowolnego miejsca, wystarczy dostęp do Internetu. Oferujemy wszystkie formaty w jednej cenie – jeżeli zakupiłeś e-książkę w formacie ePUB, ale okazało się, że potrzebujesz formatu MOBI na czytnik Kindle – możesz się zalogować i bezpłatnie pobrać książkę w nowym, odpowiadającym Ci rozszerzeniu.

 

Ile mam czasu na pobranie e-publikacji?

Link do pobrania publikacji, który otrzymasz drogą mailową, ważny będzie przez 15 kolejnych dni. Jeżeli nie uda Ci się pobrać produktu w tym czasie, prosimy o kontakt – po odpowiedniej weryfikacji ponownie prześlemy link do pobrania nabytych publikacji.

Jak wysyłać książkę bezpośrednio na Kindle'a

Jak wysłać publikację na Kindle'a?

Po zakupie książki w formacie mobi, można przesłać ją bezpośrednio czytnik Kindle. Cały proces jest bardzo prosty:

  • Zaloguj się do swojego konta w księgarni DlaDucha.pl (bądź zarejestruj, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś).
  • Wybierz zakładkę Edycja konta > Kindle i wpisz adres e-mail czytnika, który podałeś podczas rejestracji na stronie amazon.com.
  • Włącz WiFi w swoim Kindle (Menu > Wireless on).
  • Obok każdej zakupionej publikacji, którą przechowujemy dla Ciebie w Bibliotece, znajduje się przycisk Wyślij na Kindle. Wystarczy wybrać to polecenie i gotowe – proces przesyłania został rozpoczęty. W ciągu kilkunastu minut (maksymalnie do kilkudziesięciu) książka znajdzie się na Twoim urządzeniu.

 

Gdzie znaleźć adres e-mail czytnika Kindle?

Przed przesłaniem publikacji na Kindle'a zostaniesz poproszony o adres e-mail czytnika. Możesz go sprawdzić:

  • wybierając w swoim urządzeniu Menu > Settings,
  • na swoim koncie w serwisie amazon.com (Your acconut > Digital content > Manage Your Kindle > Personal Document Settings > Personal Settings > Send-to-Kindle E-mail Settings).

 

O audiobookach